آدرس:اراک،خیابان دانشگاه،خیابان بهزیستی،خیابان دستغیب،پلاک 33
شماره تماس:08634064665-09126793041

پول هوشمند چیست؟وچگونه متوجه ورود و خروج پول هوشمند شویم؟

تعمیرات تخصصی پنل و انواع برداقتصادپول هوشمند چیست؟وچگونه متوجه ورود و خروج پول هوشمند شویم؟
پول هوشمند چیست؟وچگونه متوجه ورود و خروج پول هوشمند شویم؟

بازار/سرمایه‌ای که توسط افراد و نهادهای ماهر بحث سرمایه‌گذاری مدیریت می‌شود را پول هوشمند گویند. افراد یا نهادهایی که پول‌هوشمند را در دست دارند، معمولا بهتر از دیگران روند نمادها را پیش‌بینی و گاهی حتی روند را ایجاد می‌کنند. در ادامه بیشتر با جزئیات این مفهوم آشنا می‌شویم.

پول هوشمند چیست؟

پول هوشمند پولی باقدرت است که در اختیار سرمایه‌گذاران بزرگی که می‌توانند قبل از آگاهی دیگران جهت حرکت سرمایه‌ها را شناسایی یا ایجاد کنند، قرار دارد. دارندگان این پول می‌توانند در بازارهای مالی جریانی جدید بسازند و روند قیمت‌ها را تا حد زیادی تغییر دهند.

حال که تعریف پول هوشمند را می‌دانیم، باید بررسی کنیم که این پول چه اهمیتی دارد؟ به دلیل اهمیت پول هوشمند و توانایی که در تغییر روند قیمتی دارد، سرمایه‌گذاران بازارهای مالی به خصوص دربازار سرمایه به دنبال تشخیص ورود و خروج پول هوشمند هستند. زمانی که این پول وارد بازار می‌شود،حجم و ارزش معاملات

را به طور چشمگیری رو به بالا تغییر می‌دهد. بنابراین بی‌دلیل نیست که سرمایه‌گذاران به دنبال شناسایی آن هستند. اما جریان ورود و خروج پول هوشمند را باید چطور در بازار بورس شناسایی و به موقع نسبت به سرمایه‌گذاری در سهام منتخب اقدام کرد؟

حجم معاملات عامل مهمی برای تشخیص ورود و خروج پول هوشمند در یک سهم است. حجم معاملات میزان معاملات انجام ‌شده در دوره‌ای مشخص از زمان است که تحلیلگران با بررسی آن می‌توانند به نکات مهمی در خصوص سهم و جهت حرکت آن دست پیدا کنند. به این ترتیب می‌توان با زیر نظر گرفتن یک سهم و بررسی حجم معاملات آن ورود یا خروج این پول را تشخیص داد.

حجم معاملات در بازار خوب سنگین و در بازاری که رکود را تجربه می‌کند سبک است. با این‌ حال تنها حجم معاملات این موضوع را مشخص نمی‌کند. برای تشخیص ورود پول هوشمند یا خروج آن از سهم نیاز به اطلاعات گسترده در خصوص شرکت و تجربه معاملاتی خواهید داشت.

نشانه‌های ورود و خروج پول هوشمند

بر اساس تجربه می‌توان بیان کرد چنانچه حجم معاملات یک نماد مدت زمان زیادی به دلیل عدم تقاضا کم باشد و به‌ یکباره با افزایش شدید روبه‌رو شود، این یکی از نشانه‌های ورود پول هوشمند به آن نماد است. در طرف مقابل کاهش شدید حجم معاملات و فروش سنگین در نماد یک شرکت را می‌توان نشانه خروج پول هوشمند از آن نماد در نظر گرفت.

همانطور که عنوان کردیم حجم معاملات تنها عامل تشخیص ورود یا خروج پول هوشمند نیست. دومین عامل تشخیص، مقایسه تعداد خریدار و فروشنده نسبت به میزان حجم معاملات است. تعداد کمتر خریدار نسبت به حجم خرید به سرمایه‌گذار این سیگنال را می‌دهد که سرمایه‌گذاران بزرگی در حال خرید سهم هستند. از طرفی اگر تعداد فروشنده کمتر بود و حجم بالای سفارش فروش در سهم وجود داشت، این موضوع می‌تواند نشان‌دهنده خروج پول هوشمند باشد.

با توجه به ارزش معاملات و بررسی آن در یک نماد نیز می‌توان حرکت پول هوشمند را تشخیص داد. معمولا میانگین ارزش معاملات روزانه در بازار در محدوده‌ مشخصی است اما به ناگاه ممکن است در مدت زمان کوتاهی این عدد چند برابر شود. در این شرایط می‌توان نتیجه گرفت که علت این تغییر اساسی در ارزش معاملات، ورود پول هوشمند است.

در نتیجه می‌توان گفت که پول‌هوشمند زمانی که قیمت سهم به کمترین میزان قیمتی خود رسیده است، وارد بازار می‌شود. در این زمان نسبت به آینده سهم هیچ امیدواری وجود ندارد و به همین دلیل هم تقاضایی برای خرید سهم دیده نمی‌شود. درست در همین لحظه است که این پول قدرتمند خودنمایی می‌کند و وارد نماد می‌شود تا مشکل عدم تقاضا در آن را حل کند. به این ترتیب فشار فروش سهم کمتر می‌شود و قیمت سهم افزایش پیدا می‌کند.

به این ترتیب که یکی از مهم‌ترین هدف‌های پول‌هوشمند، تاثیری است که روی قیمت‌های بازار می‌گذارد. به این ترتیب با انجام معامله خرید در قیمت‌های پایین روی سهم و فروش آن در قیمت‌های بالا سود حاصل می‌شود.

مزیت تشخیص ورود و خروج پول هوشمند

این که بتوانیم حرکت پول هوشمند به سهم را تشخیص دهیم به ما کمک می‌کند تا به کمک موج ایجاد شده، به موقعیت‌های معاملاتی بهتر و در نتیجه سودهای بسیار بیشتری دست پیدا کنیم. برای فعالیت موفق در بورس باید از اتفاقات پیرامون بازار به خصوص اتفاقاتی که روی صنعت و گروه سهم موردنظر تاثیر می‌گذارند، آگاه باشیم. در نهایت افرادی که بدون توجه به روندها و عوامل تاثیرگذار روی بازار، تنها بر اساس اخبار دروغین و هیجان موجود خرید و فروش می‌کنند، دچار ضرر و زیان می‌شوند.

سخن آخر

سرمایه‌گذار موفق همواره به دنبال نشانه‌هایی برای تشخیص جهت بازار برای مدیریت درست سرمایه و موفقیت در امر سرمایه‌گذاری است. یکی از این نشانه‌ها که برای انتخاب سهم مناسب از آن استفاده می‌شود، ورود و خروج پول هوشمند است. در این متن تعریف پول هوشمند و چگونگی تشخیص ورود و خروج این پول را عنوان کردیم. معامله‌گر باید همواره تحرکات قیمت را زیرنظر داشته باشد و از تاثیر عوامل بر قیمت سهم کاملا آگاه باشد. آگاهی از تحرکات قیمتی ورود و خروج پول هوشمند را نمایان می‌کند.

پاسخی بگذارید