آدرس:اراک،خیابان دانشگاه،خیابان بهزیستی،خیابان دستغیب،پلاک 33
شماره تماس:08634064665-09126793041

کرونا/دارویی جدید برای درمان کووید 19

تعمیرات تخصصی پنل و انواع بردجهانکرونا/دارویی جدید برای درمان کووید 19
کرونا/دارویی جدید برای درمان کووید 19

مجله ایلیاد/ ملاتونین دارویی ارزان و با دسترس آسان است که معمولاً برای درمان اختلالات خواب مصرف می‌شود و اکنون محققین دریافته‌اند که می‌تواند درمانی کارآمد برای کووید۱۹ باشد. این دارو هم می‌تواند از شدت بیماری جلوگیری کند و هم می‌تواند از بروز بیماری جلوگیری کند.

محققین اعتقاد دارند که شواهد موجود نشان داده است که ملاتونین هم از مرگ و میر در اثر کووید۱۹ می‌کاهد و هم از بستری شدن مبتلایان در بیمارستان جلوگیری می‌کند. نتایج این مطالعه‌ی گسترده در مجله‌ی Cellular and Molecular Life Sciences به چاپ رسیده است.

همچنانکه همه‌گیری کرونا در حال ادامه پیدا کردن است، جستجو به دنبال درمان بیماران بدحال نیز ادامه پیدا کرده است. داروهای پیشگیری‌کننده نیز در کنار واکسن‌ها بیشتر مورد توجه محققین قرار گرفته است. با شیوع سویه‌ی اُمیکرون تعداد مبتلایان نیز افزایش جدی داشته است و به همین دلیل محققین به دنبال درمانی هستند که بتواند از نیاز به بستری مبتلایان بکاهد.

ملاتونین خاصیت ضدویروسی قوی دارد و به همین دلیل در برهه‌های مختلف همه‌گیری توسط تیم‌های تحقیقاتی مختلفی مورد بررسی قرار گرفته است. این دارو سمیت ندارد و نتایج استفاده از آن به‌عنوان درمان کووید۱۹ تا کنون امیدوارکننده بوده است.

بررسی‌ها نشان داده است که ملاتونین را می‌توان در طیف وسیعی از مبتلایان استفاده کرد و آن‌را می‌توان برای بیمارانی که دچار حالت سپسیس شده‌اند، شروع کرد. سپسیس حالتی است که در آن بدن پاسخ شدیدی به عفونت می‌دهد. همچنانکه التهاب باعث بروز آسیب گسترده در اندام‌های اصلی می‌شود، سپسیس می‌تواند باعث بروز شوک جدی در بدن شود.

این وضعیت‌ها بیشترین دلیل مرگ و میر در اثر کووید۱۹ هستند و شواهد نشان داده است که ملاتونین می‌تواند از بروز طوفان سیتوکینی در بدن جلوگیری کند و پاسخ شدید بدن به بروز عفونت را کاهش دهد. بررسی‌ها نشان داده است که ملاتونین همچنین می‌تواند جلوی عفونت ایجاد شده توسط باکتری‌ها و قارچ‌های دیگر را نیز بگیرد.

تحقیقات نشان داده است که ملاتونین از فعالیت پروتئینی به نام «H1F1» نیز جلوگیری می‌کند که بالا بودن سطح این پروتئین نیز می‌تواند باعث بروز آسیب در ریه و دیگر اندام‌ها شود.

ملاتونین نشان داده است که همه‌ی ابزارهای لازم برای مقابله با کووید۱۹ را دارد، ولی هنوز هم آزمایش‌های بالینی، استفاده از این دارو برای بیماران مبتلا به کووید۱۹ در حال انجام است. در این آزمایش‌ها از دوزهای مختلف ملاتونین برای بیماران استفاده می‌شود و نتایج تا کنون نشان داده است که حتی دوز بالای این دارو نیز برای بیماران ایمن بوده است. با این حال، هنوز هم باید آزمایش‌های بالینی دقیق‌تری طراحی شود تا بتوان وضعیت بهینه‌ی استفاده از این دارو را برای بیماران پیدا کرد.

پاسخی بگذارید